17. İzmir Kitap Fuarı Başladı

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş'nin, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle 14-22 Nisan 2012 tarihleri arasında düzenlediği 17. İzmir Kitap Fuarı törenle kapılarını açtı.

15 Nisan 2012 - 16:07

 
                   350 yayınevinin yer aldığı fuarın açılış törenine, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir milletvekilleri Mustafa Moroğlu, Alaattin Yüksel, Erdal Aksünger, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Vali Yardımcısı Nevzat Ergün, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, fuarın onur konuğu gazeteci-yazar Yaşar Aksoy, TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Kenan Kocatürk ile çok sayıda kitapsever katıldı. 


                  Kocaoğlu törendeki konuşmasında, "Kitap okumak, insanların bilinç düzeyini artırır. Bilinç düzeyimiz artınca, olaylara daha fazla cepheden bakacağız. Bilinçlendikçe inanç ve doğrularımız gelişecek. İnandıkça güçleneceğiz ve değerlerimizi savunacağız. Bir davada en önde giden insanlar, o davaya en çok inanan insanlardır. Bunu da kitap pekiştirir" dedi. Fuarın onur konuğu Yaşar Aksoy ise, tutuklu gazeteci Mustafa Balbay'ın kendisine gönderdiği mektubu okudu. Kocaoğlu, törenin ardından stantları gezdi. Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi stantını ziyaret eden Kocaoğlu, Büyükşehir'le ilgili açılan davadan dolayı tutuklu bulunan belediye bürokratı Ali Sabuktay'ın kaleme aldığı 'Çocukla Büyüyen Şehir' kitabını inceledi. 


               Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen yazarlarının kitaplarını yayınlayarak, okuyucularla buluşturan Turkuvaz Kitap, İzmir'de geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine yoğun bir ilgiyle karşılaştı. İzmir Kitap Fuarı'nı 11 ayın sultanı olarak değerlendiren Turkuvaz Kitap Satış Direktörü Ahmet Yeğin, "İzmir Kitap Fuarı'nı her yıl heyecanla bekliyoruz. İzmir'in kitap fuarına ve bize gösterdiği ilgi son derece güzel. İzmir'in farklı bir okuyucu kitlesi var. Seçici ve kötüyü hemen dışlıyorlar. Öyle ki yalnızca bizim standımız için gelip geri dönen okuyukucularımızı görmek bizi ayrıca motive ediyor" diye konuştu. 
Kitap fuarı boyunca Sibel Oral ve Koray Avcı Çakman'ın imza günlerinin olacağını belirten Yeğin, klasiklerin ve çağdaş edebiyat kitaplarının satışını 2 ve 3 TL'ye yaptıklarını, normal kitaplarda ise yüzde 30 indirim gerçekleştirdiklerini ifade etti. Stantta Gülse Birsel'in Yazlık ve Velev ki Ciddiyim, David Foenkinos'un Aşkın Renkleri, Jose Sarampo'nun Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, Muriel Barbery'nin Kirpinin Zerafeti kitapları büyük ilgi görüyor.
 
                 İzmir Gazeteciler Cemiyeti ile Mustafa Balbay'a Özgürlük Girişimi'nin desteği ile kitap fuarında Mustafa Balbay standı açıldı. Halen cezaevinde tutuklu bulunan Mustafa Balbay'ın tutukluluk haline dikkat çekmek amacıyla stand hücre şeklinde dizayn edildi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin standında Ergenekon davası nedeniyle tutuklu bulunan gazeteci yazar Mustafa Balbay için hazırlanan deftere duygularını aktaran Başkan Aziz Kocaoğlu, şu satırları yazdı: "Sevgili arkadaşım, can dostum Mustafa Balbay'ım... Seni çok özledik. En kısa zamanda buluşmak dileğiyle. Adalet, herkes için adalet dileklerimle. İzmir duruşunu görüyoruz ve hayranlıkla uygulamaya çalışıyoruz." CHP İzmir milletvekili Erdal Aksünger, CHP Denizli milletvekili İlhan Cihaner ile eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş da parmaklıklar ardında Mustafa Balbay'ın kitaplarını imzaladı. 
 
                Tanınmış TV program yapımcısı ve İzmirli yazar Esra Harmanda da fuarda okuyucuları ile buluştu. Altın Kitaplar standında 'Haydi Konuşalım' isimli kitabını imzalayan Harmanda, bu işlere Yeni Asır sayesinde başladığını hatırlattı. Harmanda şunları söyledi: "Yeni Asır güzeliyim. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde okurken yarışmaya girdim. Yarışmada yüz güzeli seçildim ve İstanbul maceram öyle başladı. 'Haydi Konuşalım' diye bir programım var. Her gün bir başka konuğa pencere açtığımız, onun hikayesini konuştuğumuz bir yapım. Belgesel tarzı bir söyleşi programı. 3 yılda 600'e yakın konuk oldu. Şimdi de o program kitaplaştı. Artık okuyucularımız programı sadece televizyonda izlemeyecekler ellerine alıp okuyabilecekler de. Kitaba 26 ismi alabildik. İçinde Ahmet Hakan'dan Nedim Şener'e, Ayşenur Arslan'dan Altan Öymen'e kadar pek çok isim var" dedi. Harmanda bugün de aynı stantta okuyucuları ile buluşacak.
 
                 "Bak Mutfakta Kim Var" ve "Bak Mutfakta Hayat Var" isimli iki kitap çıkaran İzmirli yazar Aynur Tartan, İzmir TÜYAP Kitap Fuarı'nda okuyucuları ile buluştu. Kitaplarının 7'den 70'e herkes tarafından beğenildiğini belirten Tartan, "Kitabımı okuyan 10 yaşındaki bir çocuk bile kendi pastasını kendi hazırlayabilir. Bu yüzden kitaplarım büyük ilgi gördü ve çok sattı. Destek veren, kitabımı okuyan herkese çok teşekkür ediyorum" dedi. Aynur Tartan, dün fuarda Doğan Kitap standında kitaplarını imzaladı.

Bu haber 1955 defa okunmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Suriye'nin İdlib kentinde teröristlerin saldırısı
Suriye'nin İdlib kentinde teröristlerin saldırısı
Menemen belediyesinin Toplam Borcu 600 milyondan Fazla !!
Menemen belediyesinin Toplam Borcu 600 milyondan Fazla !!