Kubbeli Bakkal'ın Tarihi Tescillendi

Menemen'de bulunan 600 yıllık geçmişi olduğu tahmin edilen Kubbeli Bakkal, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Tarihi Yapıda Yaşam Ödülü'ne layık görüldü.

27 Ekim 2012 - 10:09

 
              İl merkez ve metropol ilçeler arasında kentteki tarihi yapıların korunmasını teşvik amacıyla dört kategoride düzenlenen “Tarihe Saygı-Yerel Koruma Ödülleri” 10’uncu yılına ulaştı. Bu kapsamda geçmişin ayak izlerini taşıyan yapılar tarandı. Jüri tarafından yapılan titiz çalışmalar sonucu “Tarihi Yapıda Yaşam Ödülü” kategorisinde ödüle değer görülen 6 mekan arasında Menemen İlçesi’nde Ali Haydar Ayla’ya ait Kubbeli Bakkal da yer aldı.

 


            600 yıllık geçmişi olduğu tahmin edilen binada, en eski kayıtları göre, Ermeni bir eczacının bulunduğu, ardından bir şekerci dükkanı olduğu ve 1934 yılında Hüseyin Ayla tarafından bakkal açıldığı biliniyor. Hüseyin Ayla’nın (86) işini devrettiği oğlu Ali Haydar Ayla (55), Menemen adına bu ödülü almaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, “Babadan gelen bu mekanı yaşatacağım. Ne ararsan bulunur denen mekanımızda çeşidimiz müşterilerimizin talebi ile şekilleniyor. Esnaflığın temeli olan ahilik felsefesinde de geçtiği gibi doğruluk, dürüstlük ve ahlaki değerlere göre bakkalımızı çalıştırıyoruz” dedi.

Bu haber 2347 defa okunmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Suriye'nin İdlib kentinde teröristlerin saldırısı
Suriye'nin İdlib kentinde teröristlerin saldırısı
Menemen belediyesinin Toplam Borcu 600 milyondan Fazla !!
Menemen belediyesinin Toplam Borcu 600 milyondan Fazla !!